1. nap:
“Reggeli indulásunkat követően egyenesen a Fertő-tó vidékére utazunk. Elsőként Nagycenken állunk meg, a hazáját több generáción át szolgáló Széchenyi család székhelyéül szolgáló kastélynál, amelyet ez alkalommal kívülről tekintünk meg. A kastélyon a család majd minden generációja alakított valamit. Mai formája a legnagyobb magyar jelzővel is ellátott Széchenyi István által 1834 és 1840 között kialakíttatott klasszicista külsőt tükrözi. Széchenyi István ugyan Bécsben született, ám életének nagy részét ebben a kastélyban élte le, éppen ezért különös gonddal fejlesztette azt. A XX. század viszontagságai után a kastély számos felújításon esett át, így minket már nagyon szép állapotban vár.
Utunkat folytatva kis kitérőt teszünk Balfra, a kénes gyógyvízéről híres településre, ahol felkeressük az itteni gyógyvíz kóstolására alkalmas, Zsolnay Porcelánmanufaktúrában készült, kerámia-eozin mázas ivókutat. A kút szabadon csordogáló vize igen gazdag, többek között magas kénhidrogén tartalommal bír. Segíti a gyomorműködést, a csontépítést, a sejtek regenerálódását, valamint az idegrendszeri stabilitás megőrzését. Megkóstoljuk a kút vizét és feltöltjük hozott palackjainkat.
A Fertő-tó környékének festői lankái mellett haladunk tovább egészen Fertőrákosi Kőfejtőig. A bánya anyagát adó lajtamészkő nagyjából 10-12 millió éve keletkezett, az ebben az időben a területet borító Pannon-tengerben élő mészvázú állatok maradványaiból. A bánya lajtamészkövét már a rómaiak óta bányászták, a XIX. században pedig számos bécsi, soproni és budapesti épülethez használták fel. A kőfejtőben szabadon sétálhatunk, látványos kiállító tereiben őslénytani bemutató filmet, életnagyságú ősbálna, őscápa, ősdelfin testrekonstrukciókat, őscápa állkapcsot, fosszília másolatokat, valódi kövületeket, gerinces és gerinctelen ősmaradványokat láthatunk. Megismerkedhetünk a lajtamészkő bányászatával és a kő faragásának módjával. Felsétálhatunk a kőfejtő tetején kialakított ösvényre is, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a környékre, a Fertő-tóra.
Utazásunk következő állomásaként a térség magyar központját, egyben Magyarország műemlékekben leggazdagabb vidéki városát, Sopront keressük fel. Itt először egy rövid ebédszünetet tartunk, mely alatt lehetőségünk lesz a belváros hangulatos helyi vendéglőinek egyikében elfogyasztanunk ebédünket is. A rövid felfrissülést követően idegenvezetőnk vezetésével keressük fel a város legfontosabb nevezetességeit. Sopron területén már a rómaiak idején a Borostyán-kő útvonal menti várost találunk Scrabantia néven. A honfoglalás kora óta pedig fontos határmenti város szerepét játszotta a magyar történelemben. A séta során végigjárjuk a páratlan szépségű utcákat és tereket, bebarangoljuk a város zárt, ősi városmagját. Sétánkat a város Fő terén kezdjük, melynek alaprajza a XII. század óta semmit sem változott. A teret szinte uralja a magyarországi barokk szobrászat egyik legértékesebb alkotása, az a Szentháromság-szobor, amelynél először készült kültéri csavart oszlop Közép-Európában. Továbbhaladva megismerkedünk a város alapító legendájával és megtudjuk melyik volt Sopron első épülete. A Sopron jelképét jelentő Tűztorony Hűség kapujában emlékszük vissza az 1921-es népszavazásra, amikor az itteniek hazaszeretete és Magyarország mellett voksolása a települést a hűség városává tette. Bepillantunk a Fő téren található, csodaszép Storno-ház kéményseprőből restaurátorrá vált, művészlélekkel megáldott építtetőjének életébe. Felkeressük azt a Kecske-templomot, amelyben két királyné és egy királykoronázást, valamint öt országgyűlést tartottak. A belváros több díszes főúri palotáját felkeresve pedig a nemesek életéről szóló történetekkel repülünk vissza az időbe.
A sétánkat követő szabadidőben amennyiben kedvünk tartja felmehetünk a Tűztoronyba is, hogy Sopron varázslatos belvárosát madárnézetből is szemügyre vehessük.
Soproni városnézésünket követően szállásunkra utazunk, mely a Sopron erdőségét jelentő Lővérek lábainál helyezkedik el. Közös vacsoránkat a szálloda éttermében fogyasztjuk el.
A vacsorát követően a környéken sétálhatunk vagy a szálloda wellness fürdőjében is eltölthetjük a szabadidőnket. Szállodánk gyalog 15 percre helyezkedik el a belvárostól, így aki szeretné, este egyénileg felfedezheti a kivilágított Sopron hangulatát.
2. nap:
A reggelit követően először Sopron kertvárosához tartozó Sopronbánfalvát keressük fel, ahol az egyik legfestőibb fekvésű pálos (később karmelita) templom és kolostor fekszik. A Bánfalva látképét uraló magaslaton található templomhoz különleges hangulatú szobrokkal szegélyezett, 88 fellépős barokk lépcsősoron át vezet az út. A már a nevében is különleges, Mennyek királynője templomban és a hozzá tartozó kolostorban a tiszteletre méltó pálos és a visszahúzódó karmelita rend nyomába szegődünk. Az épületegyüttest gyönyörűen felújították, ám számos, eredeti részét gondosan restaurálva keltettek új életre. Megnézzük az egykori szerzetesi iskola oktatótermét, amelynek ácscsillagokkal díszített, 1650-es években készült mestergerendája a mai napig tartja a mennyezetet. Láthatunk igazi átadó szekrényt a karmelita időszakból, amelyet zsilipelésre (érintkezés nélküli átadásra) használtak az elszigetelődött apácák.
Akinek kedve van hozzá idegenvezetőnkkel tarthat, hogy rövid sétával (kb. 6-700 m) felkeresse a környék legnagyobb Hősi temetőjét, amelyben II. világháborús áldozatok sírhelyei találhatók békés erdei közegben.
Sopronbánfalvi látogatásunkat követően a délutánra kétféle programot javaslunk.
Akik Fertő-tavi fürdőzéssel tennék teljessé a nyár végi kirándulást, azoknak a vendégeinknek a Fertőrákos strandját javasoljuk, mely a Fertő-tó egyetlen magyarországi strandja.
Azon vendégeinknek, akik inkább a tó környékét fedeznék fel alaposabban fakultatív kirándulást ajánlunk Burgenlandba, a Fertő-tó osztrák oldalának két legszebb városának Kismartonnak és Rusztnak a felkeresésével.
Sopronbánfalvát elhagyva így először Fertőrákoson állunk meg, ahol Fertő-tavi fürdőzésre vágyó vendégek szállnak le. A burgenlandi fakultatív kirándulást választó vendégeinkkel tovább indulunk az osztrák határ irányába. Elsőként egy történelmi szempontból kiemelkedő határszakaszon állunk meg, hogy megtekintsük a Páneurópai Piknik Emlékhelyét. 1989 augusztusában az akkori békedemonstráció eseményeit kihasználva itt törte át a határt több száz, érvényes útlevél nélküli NDK állampolgár, hogy a vasfüggöny másik oldalára szökhessen. Az Emlékhelyén Melocco Miklós „Áttörés” című szoborkompozícióját, egy korabeli határőrtornyot, a Szabadság harangját és a vasfüggöny egy darabját is láthatjuk.
Folytatva utunkat Burgenland fővárosába, Eisenstadtba, magyar nevén Kismartonba érkezünk. Ausztria legkisebb tartományi székhelye az Eszterházy hercegek téli rezidenciája volt. Érkezésünk után rövid városnéző sétára invitáljuk vendégeinket idegenvezetőnk segítségével. Sétánk során érintjük a Haydn házat, amely a zeneszerző lakóháza volt. Haydn 1761-től több mint 40 évig szolgált karmesterként az Esterházy hercegek udvaránál. Megtekintjük a város régi alapokon 1904-ben újjáépített, Szent Márton dómját, amelynek bensőséges hangulatát a fehér színű falak, a gótikus elemek és a színes üvegablakok adják. Tökéletes helyszín egy rövid elmélyülésre. Sétánk utolsó állomásaként meglátogatjuk azt a Haydn Templomot, amelynek karzatán található orgonán maga a nagy zeneszerző is játszott és amelynek északi tornya alatt található Haydn-mauzóleuma.
Városnézésünket követő szabadidőnkben lehetőség nyílik arra, hogy fakultatív program keretében ebédeljünk meg egy hangulatos helyi étteremben. Az ebédidő után szabadon sétálhatunk a városban vagy meglátogathatjuk a város legkiemelkedőbb látnivalóját, az Eszterházy Kastélyt, magyar nyelvű vezetéssel. A kastélyséta során megmutatják nekünk legszebb termeket és a híres Hercegnői lakosztályokat. A látogatás igazi fénypontja a Haydn-terem, mely nemcsak a világ egyik legjobb akusztikájú koncertterme, hanem Joseph Haydn alkotói tevékenységének eredeti helyszíne is. Érdemes sétálni a szépen gondozott közel 50 hektáros kastélyparkban is, megpihenni az árnyat nyújtó fák lombjai alatt.
Burgenlandi kiruccanásunk utolsó állomása a történelmi Magyarország legkisebb szabad királyi városa, az UNESCO világörökségi helyszínként számon tartott Ruszt városa lesz. Rövid sétát teszünk a városka ódon házacskái, díszes polgárházai, az óváros kéményein fészkelő, hangosan kereplő gólyái, az udvarokon kínált ízletes borok által hangulatossá varázsolt településen.
A kirándulás végén visszautazunk Fertőrákosra, ahol a korábban strandolást választó utasainkkal találkozunk.
Kulturális barangolásunk záróakkordjaként egy Sopron közeli rangos pincészetben lesz lehetőségünk élményszerű ízelítőt kapjunk a Sopron környéki méltán híres történelmi borvidék életéből. Mivel a borászat meglátása szerint ekkor már nagy valószínűséggel szüretelni fognak, ezért a pincészet feldolgozó terében betekintést nyerhetünk a szőlőfeldolgozás és a borkészítés folyamatába is. Ezt követően a kostoló teremben többféle bort és vacsoraként az itteni szőlősgazdák, azaz a poncichterek raguját kóstolhatjuk meg.
Utolsó programunk helyszínét elhagyva, két nap gazdag, feltöltődést hozó élményével térünk haza Budapestre a késő esti órákban.
Megjegyzés: a programok megvalósulásának sorrendje a helyi viszonyok függvényében módosulhat, esetleg el is maradhat.