“Reggeli indulásunkat követően Győr és Pozsony érintésével érkezünk meg Csehország keleti részébe, a Dél-Morvaországban fekvő Lednice-Valtice kultúrtájra, amely Csehország egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb főúri családja, a Liechtenstein família kedvenc birtoka volt. A Valtice kastély téli, míg az innen mintegy tíz kilométerre fekvő Lednice kastély nyári rezidenciaként szolgált.
A Lednicei várat a 16. században reneszánsz, majd barokk stílusban átépítették, de később le is bontották. A helyén a 19. század közepén a kor divatjának megfelelően egy angol stílusú neogótikus palotát emeltek. A tökéletes mesebeli kastélyt álomszép franciakert és angolpark övezi. Látogatásunk során megnézzük a kastély földszinti dísztermeit. Itt látható a 630 fokos csapolással megépített csiga alakú könyvtárlépcső, melyet állítólag egyetlen tölgyfából faragtak ki. A mennyezetet és az oldalfalak zömét borító díszes fakazetták, a számos pompás csillár és intarziás fa-remek lenyűgözi az ide látogatót. Megtekintjük többek között a bejárati csarnokot, a vadásztermet, a kék szobát, a női hálószobát, a kínai szobát, a lovagcsarnokot, az étkezőtermet, a könyvtárat, a vörös dohányzó szobát és a kék tánctermet.
Ezt követően az egzotikus növények százait bemutató, 19. században épült romantikus pálmaházat nézhetjük meg, ahol az év minden szakában, minden nap virágzik valamilyen egzotikus növénycsoda.
Szabadidőnkben lehetőség lesz még elidőzni az arborétum jellegű angolparkban, elmenni a Dyje patak felduzzasztott vizéből kialakított tóhoz. A tó mellett, a kastély épületétől két kilométerre – ahova kishajóval is eljuthatunk – egy 18. század végén épült 60 méter magas minaretet is találunk keleti gyűjteménnyel. Kora délután részt vehetünk egy madárröptetésen is. Baglyok, sasok, sólymok köröznek a magasban, a látogatók feje felett, majd a zsákmányukért lecsapnak. A kastély környékén található egyik étteremben ebédünket is elfogyaszthatjuk.
Ezt követően egy rövid időre a szomszédos Valticebe is ellátogatunk. A 13. században épült gótikus várat később reneszánsz stílusban építették át, majd a 17. század végén az ország egyik legnagyszerűbb barokk együttesévé alakították át. A 19. század elején a parkot is átépítik, és angolparkot alakítanak ki. Megnézzük kívülről a kastélyt, majd lehetőségünk lesz a kastély kertjében is sétálni. Szabadidőnkben elmehetünk a városka főterén álló Mária Mennybemetele templomba, ahol egy eredeti Rubens festményt láthatunk az oltár mögötti részen, vagy felkereshetünk egy borospincét, ahol megismerkedhetünk a helyi, dél-morva borokkal, kóstolásra és vásárlásra is lehetőség van.
Késő délután indulunk vissza, Pozsony előtt megállunk rövid időre egy bevásárlóközpontnál, majd a késő esti órákban érkezünk vissza Budapestre.”
Megjegyzés: a programok megvalósulásának sorrendje a helyi viszonyok függvényében változhat.