“Tartalmas, élményekben gazdag útra hívjuk utasainkat pünkösd ünnepén. Vajdahunyadon megnézhetjük a „várak várát”, egy teljes napot tölthetünk el Kovászna megye székhelyén, hazafelé pedig látogatást teszünk Erdély ősi történelmi fővárosában és a Szent Ferenc Alapítvány gyulafehérvári házában, ahol mindig jól esik egy kis magyar szó.”
1. nap:
“Kora reggeli indulásunkat követően Szeged, Nagylak és Temesvár érintésével érkezünk meg Erdély legimpozánsabb és leglátványosabb, teljesen épen maradt középkori várához, a Vajdahunyad várhoz, mely Mikszáth szavaival élve, a „várak királya”. A vár nevesebb tulajdonosai voltak a Hunyadiak, később Bethlen Gábor. A 18. századtól kincstári tulajdon volt, ezért nem semmisítették meg az osztrákok, mint megannyi más várunkat. 1870-ben Steindl Imre és Schulek Frigyes tervei alapján restaurálták. Több nagyszabású filmet is forgattak itt, mint a Luther Márton, a Nostradamus és a VIII. Henrik életét bemutató történelmi filmet. Helyi vezetővel nézzük meg a monumentális várkastélyt.
Késő délután érjük el a 80 százalékban magyar többségű várost, Sepsiszentgyörgyöt, mely a Háromszék legjelentősebb városa, Kovászna megye székhelye. Elfoglaljuk a belvárosi szálláshelyünket, ahol előzetes igény esetén a vacsoránkat is elfogyaszthatjuk, de felkereshetjük a helyi éttermek valamelyikét is, hiszen a szállodánk központi fekvése az esti sétát is lehetővé teszi a belvárosban.”
2. nap:
“Reggelinket elfogyasztjuk a szálláshelyen, majd egész nap szabad program következik, a város egyéni felfedezésével és megismerésével. Ellátogathatnak a 144 éve alapított Székely Nemzeti Múzeumba. A Kós Károly tervezte 100 éves épületegyüttes falai közt eleven, sokszínű kulturális élet zajlik. Kiállítások és gazdag programok fogadják egész évben az ide látogatókat, úgymint a Gábor Áron kiállítás, középkori emlékek Háromszéken, néprajzi kiállítás. Érdemes megnézni a Székelyföldi Vadászati Kiállítást, melynek a város legszebb műemléképületének tartott, 20. század elején épült Bene-ház ad otthont. A kiállítás a székelyföldi vadászoknak állít emléket, és a világon egyedülállóan itt látható egy életnagyságúra megformázott medvebarlang, ahol egy medve éppen a téli álomra készül. A szálloda közelében lévő parkban 1848-as oroszlános emlékmű található.
A vacsorát ismét a szálláshelyen fogyaszthatják el, de ajánljuk egy hangulatos helyi étterem felkeresését is akár ebédidőben.”
3. nap:
“Reggelinket követően búcsút veszünk szállodánktól és hazafelé indulunk. Útközben kis kitérőt teszünk, és ellátogatunk még Erdély ősi történelmi fővárosába, Gyulafehérvárra. A püspökséget 1009-ben Szent István királyunk alapította. Sok magyar történelmi személyiség neve forrt össze a várossal, mint I. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelem, Bethlen Gábor erdélyi fejedelem, Apáczai Csere János filozófus és író. Városnézésünk során a történelmi központban elmegyünk a 13. században épült Szent Mihály római katolikus érseki székesegyházhoz. Itt láthatóak a Hunyadiak síremlékei, valamint Izabella királyné és fia, János Zsigmond magyar király és későbbi erdélyi fejedelem gazdagon díszített kőszarkofágjai, az altemplomában pedig Márton Áron püspök nyugszik. A székesegyház szomszédságában áll az erdélyi fejedelmek egykori 15. századi palotája, ahol gróf Batthyány Ignác erdélyi püspök megalapította a Batthyáneumot.
Itt tartózkodásunk alatt rövid látogatást teszünk Böjte Csaba ferences atya Szent Ferenc Alapítványának gyulafehérvári házában, a Boldog Dr. Batthyány Strattmann László Gyermekvédelmi Központban, ahol mindig örömmel fogadnak magyarországi látogatókat, örülnek, ha egy kis magyar szót hallanak.
Gazdag programunkat követően élményekben és lelkiekben feltöltődve indulunk vissza kiinduló állomásunkra, ahova Arad, Makó, Szeged, Kecskemét érintésével a késő esti órákban fogunk megérkezni.”
Megjegyzés: a programok megvalósulásának sorrendje a helyi viszonyok függvényében változhat.