“Tartalmas, nyarat búcsúztató és őszt idéző kirándulásra hívjuk utasainkat. Utunk során megtekinthetünk egy hagyományos szüreti felvonulást, majd egy érdekes és különleges időutazás részesei is lehetünk a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkban, a Káli-medencében, ahol őshonos állatokkal ismerkedhetünk, geológiai csodát láthatunk, sőt még egy 8 millió éves vulkán belsejébe is bekukkanthatunk.”
“Reggeli indulásunkat követően Badacsonyba vezet utunk. Útközben megállunk Örvényesen a Balaton-felvidék értékes ipartörténeti emlékénél, az országos hírű, ma is működőképes felülcsapós vízimalomnál. Már 1055-ben állt itt vízimalom, melyet a 18. század közepén újjáépítettek a Pécsely-patak partjára. Nagy fakerekét egy kis vízesés forgatja. Ezt követően még egy rövid fotószünetet tartunk a szív alakú sírköveiről ismert Balatonudvariban található műemlék temetőnél. Hogy ki és miért faragta “szív alakúra” a sírköveket, azt a mai napig rejtély övezi.
Utunkat folytatva Badacsonytomajba érkezünk, ahol 10 órakor indul a hagyományos szüreti felvonulás az ország borrendjeivel, a környező települések küldöttségeivel, melyet néptáncosok és hagyományőrző csoportok kísérnek. Az Európában szinte egyedülálló – csupán még egy ilyen másik van a kontinensen – bazalt kőből épített, neoromán Szent Imre plébániatemplom előtt történik a szőlő harang megáldása, majd két kilométert halad a menet a 71-es számú főúton Badacsony központjáig. Akinek kedve van, végig kísérheti gyalogosan a színes kavalkádot, a többiek autóbusszal utaznak Badacsonyba. A felvonulás érkezését várva közel egy órás szabad programunk alatt megnézhetjük az Egry József Emlékmúzeumot, amely a Balatont és Badacsonyt oly sokszor megörökítő festő egykori műterem házában lett berendezve. Megkóstolhatjuk a híres badacsonyi borokat neves borászatok pincéiben vagy teraszain, mint például a Szeremley Borházban, a Laposa Birtokon, a Borbély Borteraszon.
A szüreti programot követően felkeressük a közeli Káptalantóti településen a Liliomkert termelő piacot, ahova csak üres gyomorral lehet érkezni! Képtelenség megállni, hogy ne kóstoljuk végig az ott árusító őstermelők portékáit. Házi készítésű pogácsák, lángosok, rétesek, sajtok, szalámik, badacsonyi termelői borok csábítják az éhező és szomjazó turistákat. Természetesen mindezekből otthonra is vásárolhatunk magunknak. De az étkek mellett kézműves és iparművészeti portékák is kínálják magukat.
Kora délután tovább indulunk és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park geológiai, természeti és néprajzi értékeivel ismerkedünk meg.
Elsőként a Salföldi Majorba látogatunk. A Káli-medence kapujában, a Nemzeti Park szívében helyezkedik el ez a major, jelentős geológiai, botanikai és népi építészeti emlékekkel. Egy működő gazdaság életét ismerhetjük meg, ahogy végig sétálunk a majorság főutcáján tájjelegű lakóházak között. Olyan őshonos álatokkal találkozhatunk, mint például a mangalica, bivaly, rackajuh, puli vagy az őshonos lófajtánk, a gidrán. A major fűszer- és gyógynövénykertjében illatos élmények részesei lehetünk. Megismerkedhetünk a gyógynövények, “csodafüvek” hatásaival, felhasználási módjaival. Külön találunk még szekér és kocsi kiállítást is, mely hagyományos eszközök segítségével a múlt használati tárgyait mutatja be. A fogadóépületben pedig meg lehet kóstolni a vidék ízeit is. A gyerekeket állatsimogató és a tájba illeszkedő játszótér is várja.
Tovább utazva Kékkutat érintjük, ahol nem csak a Káli-medence legrégebbi 18. században épített, eredetileg zsúpfedeles, szabadkéményes népi lakóházát találjuk, hanem itt vezetett a rómaiak útja Aquincum irányába, és a legenda szerint az itt feltörő savanyúvíz Theodóra bizánci császárné kedvenc itala volt. Így a kisközség az ásványvizével világhírű lett.
Ezután Szentbékkállára érkezünk, ahol a medence egyik legnépszerűbb és leglátványosabb természeti csodáját találjuk, a kőtengert. Az itt található hatalmas sziklák a Pannon-tenger üledékéből kerültek a felszínre, a vidék legjelentősebb geológiai értéke. Kisebb ház nagyságú és furcsa formájú kövek hevernek itt. A környék nevezetessége az Ingókő, amely egy nagyobb kőtábla és a szélére állva kibillenthető.
Végül Monoszlón állunk meg, ahol a Hegyestű Geológiai Bemutatóhely található. A Káli-medence kapujának őre a 337 méter magas Hegyestű. Az egykor itt működő bazalt kőbánya lefejtette a bazalt kúp egy részét, így a visszamaradt bányafal felfedi számunkra egy nyolc millió évvel ezelőtt működő vulkán belsejét. Ez a látvány hazánkban egyedülálló, de európai viszonylatban is ritkaságszámba megy. A vállalkozó kedvűek felmehetnek a bazaltkúp tetejére, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a magyar tengerre és a Balaton-felvidékre. Egy panoráma térkép segítségével pedig azonosíthatjuk a környező hegyeket. Szabadtéri kőpark is található itt, melynek segítségével egy geológiai időutazáson is részt vehetünk.
Szürkületkor indulunk vissza, és az esti órákban érkezünk meg kiinduló állomásunkra."